wtorek, 3 grudnia 2013

Jak wytrenować mistrza? - Damian Maliński

Damian Maliński - właściciel poznańskiego klubu MySquash, członek Zarządu Polskiej Federacji Squasha ds. juniorów oraz trener ESF lev. 1 odpowiada na nasze pytanie:


Jak wytrenować mistrza?

Pytanie o tyle trudne, że znajomość odpowiedzi powinna kosztować miliony.
Ale do rzeczy... 
Na samym początku musimy określić kim jest Mistrz. Może, aby ułatwić napiszę, iż chodzi o osobę, która wie jak wygrywać. Dotyczy to wszystkich sportów, więc nawet nie będę pisał o squashu.

W moim dotychczasowym doświadczeniu Mistrzem zostaje zazwyczaj najbardziej pracowity z utalentowanych.
Nie ma talentów, które wygrywają samoistnie, tylko dlatego że są ...
Nie znam również jedynie pracowitych zawodników, którzy nie będąc wspomagani przez swój Dar zaszliby na szczyt.
Problem polega na pewnym paradoksie. Talent u kogoś często połączony jest ze swoistego rodzaju lenistwem. Pojawia się pytanie - jak wzbudzać chęć do ciężkiej pracy? Jak zarządzać ambicją, czyli pragnieniami u kogoś, komu wszystko przychodzi łatwo? 

Wytrenowanie Mistrza to łut szczęścia w znalezieniu kogoś kto ma potencjał, ale też zdolność w kierowaniu jego apetytem na tzw.'więcej'. Czasami będzie to medal w jakimś klubowym wyzwaniu, a czasem po prostu zwykłe przyjście na trening czy zrobienie jednego skłonu. Czasami źle określone cele, tak zbyt dalekie jak i zbyt proste, powodują brak chęci rozwoju i rezygnację nawet u osób widocznie predestynowanych do bycia kimś wybitnym. 

Reasumując - trenowanie Mistrza to stwarzanie otoczenia, atmosfery, w której chce się walczyć, rywalizować, ale też przyjaźnić, wspierać i przebywać. Znam wiele osób, których kariery zakończyły się przez toksyczne związki pomiędzy zawodnikami czy trenerami. Nie wspominając o rodzicach żądnych zbyt wcześnie wysokich wyników. 

Pamiętam powiedzenie mojego trenera, że 'Geniusz to 90 % talentu + 10 % talentu'. Wiem, że żartował. Nie istnieje równanie, które się zbliża do prawdy w tym względzie . Sądzę, że Mistrz to 50 % talentu i 100% pracy, oddania i ambicji. 
- Damian Maliński

Piotr Hemmerling, Damian Maliński, Adam Pełczyński - IMP 2012, MySquash




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz